Bezpečnostní tipy pro seznamování

Setkávání s novými lidmi je vzrušující, při interakci s někým, koho neznáš, bys ale vždy měl(a) být opatrný/á. Použij svůj nejlepší úsudek a vždy mysli hlavně na bezpečnost, ať už si vyměňujete první zprávy nebo se chystáte setkat se osobně. I když chování ostatních neovlivníš, jsou věci, které ti během Eroko zážitku pomohou zůstat v bezpečí.

Bezpečnost online

 • Nikdy neposílej peníze ani nesdílej finanční údaje

  Nikdy neposílej peníze, zvlášť ne bankovním převodem, i když daná osoba tvrdí, že je v nouzi. Posílání peněz bankovním převodem je skoro stejné jako posílání hotovosti v obálce – transakci je téměř nemožné zvrátit nebo sledovat, kam vlastně peníze odešly. Nikdy nesdílej informace, které by někdo mohl použít pro přístup k tvým finančním účtům. Pokud tě nějaký uživatel žádá o peníze, okamžitě nám to nahlas.

 • Chraň své osobní údaje

  S lidmi, které neznáš, nikdy nesdílej své osobní údaje, například rodné číslo, adresu bydliště nebo pracoviště nebo podrobnosti o své každodenní rutině (např. že každé pondělí chodíš do téhle posilovny). Pokud jsi rodič, omez informace, které na profilu a v komunikaci sdílíš o svých dětech. Vyhni se sdílení podrobností, například jména dětí, kam chodí do školy.

 • Zůstaň na platformě

  Když začneš poznávat někoho nového, udržuj konverzaci na platformě. Uživatelé se zlými úmysly se často snaží konverzaci okamžitě přesunout do SMS zpráv, aplikací pro zasílání zpráv, e-mailu nebo telefonu.

 • Dávej si pozor na vztahy na dálku

  Měj se na pozoru před podvodníky, kteří budou tvrdit, že jsou z tvé země, ale někde uvázli, zejména, pokud prosí o finanční pomoc, aby se mohli vrátit domů. Dávej si pozor na kohokoli, s kým ses nesetkal(a) osobně nebo ses s ním nespojil(a) po telefonu nebo pomocí videohovoru – nemusí být tím, za koho se vydává. Pokud se někdo vyhýbá tvým otázkám nebo tě tlačí do vážného vztahu, aniž byste se potkali nebo se blíže poznali, mělo by to pro tebe být velkou výstrahou.

 • Nahlas veškeré podezřelé nebo urážlivé chování

  Dobře víš, jak to vypadá, když někdo překročí hranici. Pokud to někdo udělá, chceme, abys nám o tom dal(a) vědět. Zablokuj a nahlas každého, kdo porušuje naše podmínky. Tady je pár příkladů porušení:

  • Žádosti o peníze nebo dary
  • Nezletilí uživatelé
  • Obtěžování, výhrůžky, urážlivé zprávy
  • Nevhodné nebo škodlivé chování během osobního setkání nebo po něm
  • Podvodné profily
  • Spam nebo nevyžádané nabídky včetně odkazů na komerční webové stránky nebo pokusy o prodej produktů nebo služeb

  Jakékoli obavy ohledně podezřelého chování na profilu nebo ve zprávách můžeš ohlásit na mailu info@eroko.cz. Další informace najdeš v našich pravidlech komunity Eroko.

 • Chraň svůj účet

  Zvol silné heslo a při přihlašování k účtu z veřejného nebo sdíleného počítače vždy dbej zvýšené opatrnosti. Eroko ti nikdy nebude posílat e-maily s žádostí o poskytnutí tvého uživatelského jména a hesla – pokud obdržíš e-mail, který tě žádá o poskytnutí informací k tvému účtu, okamžitě nám to nahlas.

Osobní setkání

 • Setkejte se na veřejnosti a zůstaňte na veřejnosti

  Prvních pár schůzek absolvujte na veřejném místě, kde bývá hodně lidí, nikdy u tebe doma, doma u tvého protějšku nebo na jiném soukromém místě. Pokud tě protějšek tlačí do toho, abyste šli na soukromé místo, schůzku radši ukonči.

 • Řekni přátelům a rodině o svých plánech

  Řekni příteli nebo někomu z rodiny o svých plánech včetně toho kdy a kam jdeš. Neustále měj u sebe nabitý mobilní telefon.

 • Měj kontrolu nad přepravou

  Chceme, abys měl(a) kontrolu nad tím, jak se dostaneš na schůzku a z ní, abys z ní mohl(a) odejít, kdykoli budeš chtít. Pokud neřídíš ty, je určitě dobrý nápad mít záložní plán, například aplikaci pro sdílení jízd nebo přítele, který tě případně vyzvedne.

 • Znej své limity

  Dávej si pozor na účinky drog nebo alkoholu – můžou ovlivnit tvůj úsudek a ostražitost. Pokud tě protějšek tlačí do užívání drog nebo pití alkoholu ve větší míře, než ti vyhovuje, stůj si za svým a schůzku ukonči.

 • Nápoje a své osobní věci nespouštěj z očí

  Je důležité, abys věděl(a), odkud tvůj nápoj pochází a kde se právě nachází. Přijímej pouze nápoje, které nalévá nebo podává přímo barman nebo číšník. Řada látek vsypávaných do nápojů s cílem usnadnit pozdější sexuální útok je bez zápachu, barvy i chuti. Svůj telefon, kabelku, peněženku a další věci obsahující tvé osobní údaje měj neustále u sebe.

 • Pokud se cítíš nepříjemně, odejdi

  Pokud se cítíš nepříjemně, je předčasné ukončení schůzky naprosto v pořádku. Dokonce to doporučujeme. Pokud ti tvé instinkty říkají, že něco není v pořádku, nebo pokud se necítíš v bezpečí, požádej barmana nebo číšníka o pomoc.

 • Cestování LGBTQ+ osob

  Při cestování dávej pozor

  Uznáváme a věříme v důležitost začlenění všech pohlavních identit a sexuálních orientací, ale realita je taková, jaká je: na světě není místo, které by nepředstavovalo potenciální riziko, některé země mají specifické zákony zacílené na LGBTQ+ osoby.

  Předtím, než se vydáš na nové místo, se seznam s místními právními předpisy a zjisti si, jaké možnosti právní ochrany máš v souvislosti se svou sexuální orientací k dispozici.

  Pokud se rozhodneš se v těchto zemích spojit s novými lidmi, je třeba zvláštní obezřetnosti – některé orgány seznamovací aplikace používají jako nástroje pro potenciální zadržení léčkou. Některé země rovněž zavedly zákony, které kriminalizují komunikaci mezi jednotlivci v seznamovacích aplikacích nebo na seznamovacích webových stránkách pro osoby stejného pohlaví nebo za komunikaci vedoucí k pohlavnímu styku dokonce udělují tresty.

  Navštiv stránku ILGA World, na které můžeš vyhledat nejnovější právní předpisy týkající se sexuální orientace v jednotlivých zemích a zvážit dar na podporu jejich dalšího výzkumu.

  Zdroj: ILGA World, březen 2019

Sexuální zdraví a souhlas

 • Chraň se

  Pokud se používají správně a důsledně, kondomy výrazně snižují riziko nákazy a přenosu sexuálně přenosných nemocí jako HIV. Měj ale na paměti, že existují také sexuálně přenosné nemoci jako opar nebo HPV, které se přenášejí stykem pokožky. Riziko nákazy sexuálně přenosnou nemocí lze snížit očkováním.

 • Znej svůj stav

  Ne všechny sexuálně přenosné nemoci se projevují příznaky. Určitě chceš vědět, na čem jsi. Znej svůj aktuální zdravotní stav a předcházej šíření sexuálně přenosných nemocí pravidelným testováním.

 • Promluv si o tom

  Komunikace je všechno. Než s partnerem přejdete k fyzickým intimnostem, otevřeně si promluvte o sexuálním zdraví a testování sexuálně přenosných nemocí. Na některých místech je vědomé šíření sexuálně přenosné nemoci trestný čin, dávej si na to pozor. Potřebuješ pomoc se zahájením konverzace? Tady je pár tipů.

 • Souhlas

  Veškerá sexuální aktivita musí začínat souhlasem a měla by zahrnovat průběžné ujišťování se o souhlasu partnera. Verbální komunikace tobě a tvému partnerovi pomůže zajistit, že budete respektovat osobní hranice druhého. Souhlas můžeš kdykoliv odvolat, sex nikdy nikomu nedlužíš. Pokud se ti zdá, že to, co děláš, partnerovi není příjemné, není si jistý nebo v důsledku účinků drog nebo alkoholu není schopen vyslovit souhlas, nepokračuj. Víc si můžeš přečíst tady.

Zdroje pomoci, podpory nebo rad

Pamatuj, že i když budeš postupovat podle těchto tipů, žádný způsob snížení rizika není dokonalý. Pokud máš negativní zkušenost, věz, že to není tvoje chyba a že je tu pro tebe pomoc. Veškeré incidenty nahlas Eroku.Pokud máš pocit, že jsi v bezprostředním nebezpečí nebo nouzi, volej místní policii.